
Jaké informace si můžu zjistit na veletrhu Congroo FAIR?
Audio
Text
Když jsme se bavili s prváky na vysoké škole, jaké pro ně byly veletrhy vysokých škol, řekli nám většinou, že si z něj neodnesli tolik, co mohli. Důvody jsou dva - jedni se báli ptát, aby nevypadali hloupě, druzí nevěděli na co se mají ptát. Vypadá to, že člověk ví, na co se má zeptat až v okamžiku, kdy daný obor studuje. Dnes bychom vám tedy chtěli dát několik témat, na která se můžete zeptat a která mohou být důležitá pro vaše rozhodování.
Prvním je určitě podoba příjímacích zkoušek. Na každou školu se píší trochu jiné příjmačky, nicméně existují ještě i oborové rozdíly - někde se krom obecný studijních předpokladů píšou ještě i oborové testy, nebo se odevzdává vlastní portfolio, někde je dokonce ještě i ústní pohovor. Zeptejte se, jaký pocit z přijímaček studenti měli, za jak dlouho znali své výsledky a zda třeba využili i znalosti od maturity, nebo se museli učit vše od znovu. Případně i z čeho se učili a jaké tipy by vám dali?
Důležité je také náročnost prvního semestru. První semestr je hodně orientační, je třeba se sžít s úplně novým systémem, lidmi, městem, prostředím a tak dále. A tak je zajímavé vědět, kolik předmětů do toho třeba budete muset řešit, je rozdíl dělat na konci prvního semestru 3 zkoušky a 8 zkoušek. K tomu také patří, zda má škola nějaký systém pro prváky, který vám v orientaci pomůže.
Dalším velkým balíkem témat je podoba výuky. Například poměr nepovinných přednášek a povinných cvičení má každý obor jiný. Stejně tak je to i s praxí - je výuka pouze teoretická, nebo se podíváte i do praxe? A jak často? A zajistí vám to škola, nebo si to budete muset zajistit sami? A jak vůbec funguje rozvrh. Už jsme se bavili o tom, že na některých oborech je rozvrh pevně daný, jako na střední, na jiných oborech si rozvrh tvoříte úplně sami. A jak je to složité? A v neposlední řadě - kde výuka probíhá? Jak to prostředí vypadá? Budete trávit celé dny v pěkném, moderním prostředí a mezi přednáškami si budete moci zajít na kafe, nebo to bude výlet do historie?
Co se může také hodit je vědět, jakým způsobem se studenty komunikují vyučující, zda jsou otevření a jsou to parťáci ve studiu, nebo zda jsou to nedosažitelní akademici, za kterými budete mít obavu přijít i se sebemenším problémem. A to samé platí i o studijním. Možná se to teď nezdá, ale během každého semestru se vyskytne nějaký problém, se kterým si ví rady jen a pouze studijní. Pak je dobré vědět, jak to vlastně funguje a jaká výzva to bude.
A když už se bavíme o výzvách, je tu i zkouškové. Je určitě dobré vědět, jak náročné zkoušky přibližně jsou, případně v jakém semestru přicházejí tzv. vyhazovací zkoušky a které to jsou. A kolik literatury budete muset přibližně na jednu zkoušku nastudovat a kolik to zabere času? A vůbec, kolik takových zkoušek v semestru asi bude?
A jako perličku přidávám zahraniční výjezdy. Poptejte se, s jakými školami a zeměmi má váš obor smlouvy, kam se můžete podívat a na jak dlouho a také kdy. Ne každý obor například dovoluje vycestovat v prvním nebo posledním ročníku. A důležitá věc s tím spojená - znamená zahraniční výjezd automaticky prodlužování studia, nebo vám předměty uznají a jde se domluvit?
Témat je mnoho a věřím, že pokud si projdete tento náš kurz, napadne vás jich ještě mnohem více. I přes to vám do materiálů k tomuto videu dáme malý seznam možných otázek, kterými můžete zasypat zástupce škol na veletrhu či při jakékoliv jiné příležitosti. Přece jen - rozhodujete se vy a vy víte, co k tomu potřebujete, tak se na to nebojte zeptat.
Výzva
Výzva: Která otázka je pro Tebe nejzásadnější? Nezáleží, zda se na ni zeptáš třeba na veletrhu Congoo FAIR, na nějakém dni otevřených dveří, či kdykoliv jindy. Napiš nám ji do zpráv na Instagramu, nebo na Facebook. #zivotpodletebe.