
Jak využít k výběru školy své zájmy?
Audio
Text
Dneska se pokusím vám dát další tip na to, jak si vybrat obor své cesty po střední - ať už to bude cesta studia nebo práce. Na webu najdete velkou spoustu seznamů různých oborů a programů, které se dají studovat. Na našem webu tomu není jinak, můžete se proklikat hromadou filtrů, které vám dají na výběr. Někdy je ale dobré ten výběr aspoň trochu zúžit a vybírat z konkrétnější nabídky, která ale bude relevantní vůči našim potřebám a zájmům.
Otázkou ale je, jak na to? Jak poznáme, co jsou naše zájmy a co nás baví. Nejlepší je, samozřejmě, si to rovnou vyzkoušet. Určitě jste to už někdy zažili. Začali jste dělat něco, co jste si mysleli, že bude velká zábava a že se v tom najdete. Investovali jste do toho čas, energii, možná i vlastní peníze... ale ono to nakonec nebylo tak nějak ono. Nebyla to ta zábava, nebo to byl rovnou strašný opruz. Jak toho ale využít při výběru dalšího oboru?
Nabízí se využít předmětů, které máte ve škole. Zaměřit se na ty, které vás baví, nad kterými rádi přemýšlíte, rádi se dozvídáte něco navíc. To by ale bylo příliš zužující. Velká spousta oborů na výškách totiž nemá své předchůdce na střední a tak by nám z výběru úplně vypadla (např. adiktologie, teologie, výživové poradenství, fyzioterapie, estetika, čínština, religionistika, filmová studia, informační studia, geologie, speciální pedagogika, komunikační studia, trenérství...).
Lepší cestou než zaměření na konkrétní předměty je zaměření se na témata. Mnoho témat je průřezových a ačkoliv nemají svůj vlastní předmět, objevují se v mnoha jiných předmětech. Zeptejte se sami sebe, která témata vás ve škole baví a zajímají, která vezmou vaši pozornost nehledě na předmět, ve kterém se o nich mluví. Udělejte si seznam těchto témat, propojujte je mezi sebou a hledejte, která se opakují, která jsou důležitější.
Dám příklad. Dějepis mě až tak nebaví, ale vždy mě fascinuje povídání o panovnících a jejich rozhodnutích. V zeměpise si nejsem schopen zapamatovat názvy 10 největších řek Jižní Ameriky, ale přesně vím, jaká státní zřízení mají jednotlivé státy po celém světě a jak k nim došly. V základech společenských věd jsem tak tak přežil psychologii a sociologii, ale jakmile došlo na právní vědy a povídání o politickém a volebním systému v čechách, byl jsem nadšen. A tak nehledě na to, že politologie není samostatný předmět, je to evidentně téma, které mě zajímá a rozhodně stojí za to, se tím zabývat.
Co jsou ta vaše témata? A nenechte se omezovat pouze školou... to stejné přemýšlení lze aplikovat na pořady v televizi, které si vybíráte, na koníčky, které děláte, na stránky, které sledujete na sociálních sítích a tak dále. Zkuste se další týden sledovat a zapisovat si témata, která vás nadchnou. Třeba objevíte úplně nový pohled na věc.
Chtěl bych, aby jste si z tohoto videa odnesli, že pokud se budeme omezovat něčím, co už před námi někdo pojmenoval a vytvořil, jako jsou seznamy oborů, předmětů apod., může nám utéct ta podstata, která nám může výběr zjednodušit. Nechte si tedy teď nějakou dobu hlavu otevřenou a sledujte, která témata jsou ty vaše srdcovky. A dejte nám určitě v rámci další týdenní výzvy vědět, jaká to jsou. Nejen nás to totiž fakt zajímá.
Výzva
Výzva: Sleduj následující týden, která témata upoutají Tvoji pozornost, u kterých cítíš zájem a to nehledě na to, zda se týkají nějakého předmětu ve škole, pořadu v televizi nebo Tvého volného času. Vyber si ty nejčastější a zkus je zapojit do tvého příštího příspěvku na Instagramu s hashtagem #zivotpodletebe.
Kontext: Omezovat se už připravenými seznamy oborů a programů studia, nebo se orientovat jen školními předměty, které Tě baví může být velmi omezující a některá důležitá témata mohou úplně vypadnout. Nehledě na to, že hromada oborů studia na VŠ nemá své předchůdce na SŠ, případně o nich padne jen zmínka. Zkus se tedy další týden zaměřit spíše na témata, která Tě zaujmou, vyber si ty nejdůležitější či nejčastější a dej nám o ostatním vědět.