
Jaké metody mi můžou pomoc při rozhodování?
Audio
Text
Možná už máte úplně jasno v tom, kterému oboru se chcete věnovat, možná máte sice jasno, ale ten obor není jeden, ale jsou třeba dva nebo tři. Velice bych si přál, abychom vám mohli poskytnout nějakou ultimátní a vždy funkční radu, jak se v takovém případě rozhodovat. Nic takového ale bohužel neexistuje. Existuje jen fakt, že je rozhodnutí jen na vás. Chtěli bychom vám ale dnes dát alespoň několik nástrojů, které vás mohou trochu navést.
Pokud budete mít s následujícího povídání pocit, že vůbec nechápete, nevěšte hlavu. V příloze tohoto videa najdete dokument, který vás nástroji provede krok za krokem.
Prvním z nich je jednoduchá polarita. Rozdělíme papír na dva sloupce. Do jednoho píšeme všechna pozitiva dané možnosti a do druhého všechna negativa. A pokud se objeví něco, co může být obojí, napíšeme to na střed. Takový papír vytvoříme pro každou možnost a potom vyhodnocujeme, co nám přinese nejvíce a naopak vezme nejméně.
Trochu detailnějším nástrojem je tzv. SWOT analýza. Ta spočívá v tom, že si papír rozdělíme na čtyři části, jako kdybychom chtěli kreslit graf. Vrchní dva kvadranty se týkají nás samotných - na jednu stranu tedy píšeme naše silné stránky a předpoklady, které se týkají dané možnosti a na druhou stranu naopak všechny rezervy a obavy. Spodní dva kvadranty se potom týkají nějakých externích vlivů. Na jednu stranu tedy opět píšeme všechny příležitosti a výhody, které díky tomu přijdou a na druhou stranu všechna nebezpečí, která hrozí a která mohou danou možnost nějak narušit.
Podobná je metoda nazvaná prostě jen Čtyři kvadranty. Zde už ale nepřemýšlíme nad výhodami a nevýhodami, přemýšlíme zcela konkrétně nad tím, co se stane a nestane, pokud se pro možnost rozhodneme nebo naopak ne. Do vrchních kvadrantů zapisujeme co se stane, resp. nestane, pokud se pro možnost rozhodneme a do spodních zapisujeme, co se stane, resp. nestane, pokud se pro možnost nerozhodneme. Výsledky z tohoto cvičení mohou být velmi zajímavé, protože možná zjistíme, že některé možnosti vlastně míří někam, kam nechceme a naopak.
Tyto tři nástroje jsou samozřejmě jen výběrem všech, které můžete najít a které lze použít. Důležitou součástí všech rozhodovacích metod jsou však relevantní informace, resp. hodně relevantních informací, které je třeba mít a pracovat s nimi.
Výzva
Výzva: Vyzkoušej si techniky, které jsme ti dnes k rozhodování nabídli a dej nám vědět na Instagramu s hashtagem #zivotpodletebe, k čemu to vedlo a která technika ti seděla nejvíce.
Kontext: Rozhodování je proces, který potřebuje svůj čas, nevyplácí se jej uspěchat. Dneska jsme ti nabídli tři techniky, které můžeš využít až se budeš rozhodovat mezi více konkrétními možnostmi. Nemusíš zkoušet všechny tři, pokud už teď víš, že se ti některé líbí víc, vyzkoušej si ji.... třeba v průběhu zjistíš, že ji potřebuješ zjednodušit a nebo naopak rozšířit. Až budeš mít výsledky, klidně se pochlub a dej vědět, jak to šlo a co ti sedělo nejvíc.