
Odkud mám čerpat potřebné informace?
Audio
Text
Už několikrát jsme spolu narazili na to, že neexistuje nic jako manuál na rozhodování, že nelze říct, když se rozhoduješ, udělej za prvé, za druhé, za třetí a máš to v kapse. Co ale říct lze je to, že pokud své rozhodování založíme na relevantních informacích, zvýšíme tak šanci na to, že bude rozhodování jednodušší a zvýší se také šance, že s rozhodnutím nakonec budeme spokojeni.
Pokud se ale budeme bavit o volbě další cesty po střední škole.... kde takové informace vzít? Generace našich rodičů bojovala s tím, že se k informacím neměla jak dostat, že jich jednoduše neměla dostatek. Naše generace bojují s opakem. Problémem dnešní doby, kdy je všechno na internetu a nejlépe všechno hned několikrát, je fakt, že je informací jednoduše moc a je těžké se v nich nějak smysluplně vyznat.
Internet je určitě místo, kam se vydáváme pro informace nejčastěji. Pojďme se tedy podívat jaký zdroje najdeme zde. V první řadě jsou to různé přehledové weby, které sdružují informace o vysokých školách, nabízí osvědčené rady, články, které vám mají pomoci si vybrat, důležitá data a tak podobně. Na první zorientování jsou určitě fajn, doporučujeme se však zaměřit na jejich kvalitu a nezaujatost. Varovné jsou například stránky, které bez zjevného smyslu propagují nějakou konkrétní školu, stránky, které Vám radí vybrat si školu podle znamení zvěrokruhu, stránky, které jsou naposledy aktualizovány před pěti lety, stránky, které vám nabídnou cool dotazník, z něhož vypadne ten zaručený obor a tak dále. Jednoduše, ne všechny takové weby stojí za vaši pozornost.
Na internetu ještě chvíli zůstaneme. Budeme pokračovat konkrétními weby vysokých škol. Téměř každá vysoká i vyšší odborná škola má vlastní stránku s informacemi pro uchazeče. Už jen fakt, jak stránka vypadá, jak se vám na ni pohybuje a jaké informace vám nabízí, mohou být důležité podněty. Podle toho totiž můžete poznat, jak vážně to s uchazeči daná škola myslí. I zde se ale pohybujte s opatrností, většina těchto stránek jsou dělány právě za účelem ukázat jen to nejlepší a nejhezčí, jsou plné líbivých, marketingových specialitek, které mají chytnout vaši pozornost. A pokud chytly, je to dobře, ale pojďme ještě dál.
Ideálním zdrojem je samozřejmě vlastní zážitek a vlastní kontakt se školou. Můžete využít dnu otevřených dveří, různých otevřených přednášek a akcí, jako je třeba noc vědců apod. Můžete si tak sami udělat obrázek o tom, jak to vypadá konkrétně na fakultě, o kterou máte zájem, jací lidé se tam asi pohybují, jaké budete mít zázemí pro studium i odpočinek atd. A vůbec nejlepší je, pokud můžete využít studenty, kteří už danou fakultu a nejlépe daný obor na vybrané fakultě studují. To jsou totiž ti lidé, kteří mají nejširší představu o kladech i záporech, to jsou ti, kteří ví, co může zajímat vás a co je opravdu důležité pro studenta. Můžete využít skupin na facebooku, lidí, na které narazíte třeba na tom dni otevřených dveří, zeptat se svých známých, zda někdo nezná někoho, kdo obor studuje apod. A nebo využijte našeho on-line veletrhu, kde se budete moci potkat se studenty oborů a zeptat se na vše, co je pro vás důležité.
Pokud je něco, co bych chtěl, abyste si z dneška odnesli, bude to “nebojte se ptát”. Nebojte se ptát se na kvalitu zdrojů, ptát se lidí kolem sebe, ptát se na internetu, ptát se ve skupinách, na veletrhu... vždycky se najde někdo, kdo vám rád poradí, protože byl třeba v podobné situaci jako vy teď. A kdo ví, třeba to budete moci za pár let poslat zase dál.
Výzva
Výzva: Kde zjišťuješ relevantní informace Ty? Sdílej s námi a svými kolegy otestované zdroje na Instagramu přes hashtag #zivotpodletebe.
Kontext: Přijít na relevantní a kvalitní zdroje není vůbec jednoduchá věc a je třeba si hlídat mnoho kvalit jako je nezaujatost, informační přínosnost, aktuálnost apod. Které zdroje o výškách jsou pro Tebe smysluplné, čeho nebo koho využíváš, kde se ptáš? Sdílej s námi tipy na Instagramu.